Budowa zakładu przetwarzającego zagęszczone ścieki
Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy wysłali sprzeciw wobec budowy w Grodźcu zakładu przetwarzającego zagęszczone ścieki. Szczególne podziękowania składam osobom zaangażowanym w zbieranie podpisów: Arkadiuszowi Chętnickiemu, Ryszardowi Olearczykowi, Katarzynie Pastuch i Jadwidze Wąsik (kolejność alfabetyczna). Efekt akcji był bardzo zadowalający, w bardzo krótkim czasie zebraliśmy około tysiąca podpisów. W moim przekonaniu wyrażony sprzeciw jest dopiero pierwszym krokiem koniecznym, by nie dopuścić do tej inwestycji.
5 sierpnia podczas spotkania z zastępcą burmistrza Ozimka, panem Andrzejem Brzeziną, usłyszałem argumenty podobne do zawartych w jego piśmie umieszczonym na naszej stronie. Każdy przedsiębiorca może złożyć wniosek o ocenę oddziaływania na środowisko (ooś), a Urząd Gminy jest zobowiązany do rozpoczęcia odpowiednich procedur, i działania takie zostały podjęte. Po pierwsze, wysłano dokumenty do odpowiednich instytucji, choć zdaje się nie umieszczono ich na tablicach ogłoszeń w naszej miejscowości (według słów sołtysa Grodźca, pana Zdzisława Adamskiego, zawsze powiadamiano go telefonicznie, że są jakieś materiały urzędowe do odbioru, tym razem nie powiadomiono). Po drugie, zostanie zorganizowane spotkanie mieszkańców Grodźca z potencjalnym inwestorem, podczas którego ma on przedstawić charakter inwestycji (przekonać nas do niej?). Zupełnie niezrozumiała jest dla mnie zawarta w piśmie zastępcy burmistrza deklaracja, że spółka PGKiM nie zamierza dostarczać do tej instalacji osadów ściekowych pochodzących z oczyszczalni ścieków w Antoniowie. Osady ściekowe są kosztownym odpadem dla każdej oczyszczalni ścieków, i każda chętnie się ich pozbędzie. I cóż z tego, że przywozić będą do nas osady spoza Antoniowa? W rozmowie ze mną zastępca burmistrza wymienił również czynniki warunkujące wydanie pozwolenia, najważniejsze są techniczne, później środowiskowe, i na końcu społeczne.
Wszyscy pamiętamy, co działo się nie tak dawno w Antoniowie i przez jak długi czas mieszkańcy tej wsi (ale przecież i Ozimka) musieli oddychać nieświeżym powietrzem. Dlatego też należy bacznie śledzić, jakie kroki są podejmowane w naszej sprawie i zdecydowanie reagować na nie.
Na koniec zachęcam do przejrzenia odpisu aktualnego z rejestru przedsiębiorców, dotyczącego spółki MAXCALC, która inwestycję chce przeprowadzić. Można tam znaleźć m.in. informację o wspólnikach (dział 1 rubryka 7), o kapitale zakładowym spółki (dział 1 rubryka 8), o władzach spółki (dział 2 rubryka 1), czy wreszcie, najbardziej ciekawe, o przedmiocie działalności (dział 3 rubryka 1, zwłaszcza p. 6 i 8).
Krzysztof Kleszcz - radny RM
Odpis aktualny firmy MAXCALC - KRS