Zachęcamy do włączenia się w akcję naszej szkoły oraz Caritas Diecezji Opolskiej!
Pierwszego dnia maja 1994 roku w Grodźcu miała miejsce uroczystość koronacji obrazu Matki Boskiej Biłecko-Grodzieckiej. Wydarzenie to poprzedzały długie przygotowania. Sam obraz poddano renowacji, na czas której reprezentowała go stworzona w tym celu kopia. Wybudowano też okazały ołtarz.
W dniu koronacji do Grodźca przybyło około dziesięć tysięcy wiernych z kraju i z zagranicy. Uroczystości rozpoczęła procesja, podczas której obraz Matki Boskiej niosły panie w strojach kresowych oraz śląskich. Mszy świętej przewodniczył oraz dokonał aktu koronacji prymas Polski, ks. kard. Józef Glemp. Uroczystości zakończyły się nabożeństwem majowym odprawionym na ołtarzu koronacyjnym oraz procesyjnym przeniesieniem koronowanego obrazu do kościoła i mszą świętą za dobrodziejów koronacji.
1 maja 2024 roku, w Grodźcu świętowaliśmy jubileusz 30.lecia koronacji grodzieckiego obrazu. Jubileusz rozpoczął się od nabożeństwa majowego przy ołtarzu koronacyjnym, który znajduje się obecnie na Kalwarii, następnie odprawiono uroczystą mszę świętą, której przewodniczył ks. biskup Rudolf Pierskała. Przed mszą świętą zgromadzeni mogli otrzymać opracowaną przez Krzysztofa Kleszcza i wydaną przez Fundację „Wieś Kresowa” broszurę, przypominającą przebieg uroczystości sprzed trzydziestu laty, a także zaprezentować historię obrazu i sylwetki osób zaangażowanych w jego przybycie z Kresów Wschodnich na Śląsk Opolski. Warto wspomnieć, że z okazji rocznicy koronacji, w tygodniu poprzedzającym jubileusz, do parafian trafiła opracowana przez Adama Kasperskiego pamiątkowa ulotka informacyjna. W dniu jubileuszu, w kościele zgromadzeni mogli zapoznać się też z wystawą opowiadającą o życiu i dziele księdza biskupia Wincentego Urbana, dzięki któremu obraz Matki Boskiej oraz wyposażenie kościoła w Biłce Szlacheckiej zostały wywiezienia z terenów, które w myśl postanowień międzynarodowych konferencji pokojowych miały być zajęte przez Związek Radziecki.
Po południu Stowarzyszenie Nasz Grodziec oraz Fundacja Wieś Kresowa zaprosiły do Kuźni, na wystawę multimedialną z okazji Trzydziestolecia Koronacji obrazu Matki Boskiej Biłecko-Grodzieckiej. Wystawa składała się z dwóch niezależnych prezentacji video. Widzowie mogli przypomnieć sobie lub zapoznać się z wydarzeniami, jakie miały miejsce w Grodźcu przed trzydziestoma laty. Prezentacje były kolażem fotografii, filmów i pamiątek z dnia koronacji obrazu. Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem i przyczyniła się do przywołania wielu wspomnień i wzruszeń. Autorami materiałów filmowych i fotograficznych prezentowanych na wystawie byli Marian Sawicki, Jerzy Stemplewski. Materiały do wystawy udostępnione były dzięki uprzejmości Adama Kasperskiego, Krzysztofa Kleszcza oraz Magdaleny Panitz. Wystawę multimedialnie opracowała Łucja Furman.
Nabożeństwo majowe i uroczysta msza święta jubileuszowa:
Wystawa multimedialna z okazji Trzydziestolecia Koronacji obrazu Matki Boskiej Biłecko-Grodzieckiej:
Podczas ostatniej w tej kadencji sesji Rady Miejskiej 25 marca 2024 r. radni zatwierdzili Plan odnowy wsi Grodziec na lata 2023-2035 opracowany przez Zdzisława Adamskiego, Łucję Furman, Jana Karpę, Krzysztofa Kleszcza i Ryszarda Olearczyka. Jest to drugi tego typu dokument dotyczący naszej miejscowości. Zanim przedstawię co zawiera, wpierw kilka słów przypomnienia.
Pierwszy Plan odnowy powstał w 2008 r., a jego autorami byli Jerzy Bogusz, Jan Karpa i Krzysztof Kleszcz. Plan ukazywał mocne i słabe strony naszej miejscowości, wśród tych pierwszych wskazywano m. in. na potencjał ludzki, zachowany dorobek pokoleniowy, tereny pod rekreację i wypoczynek, uporządkowaną gospodarkę odpadami, dostępność do sieci wodociągowej i telekomunikacyjnej (60% ówczesnych mieszkańców Grodźca miało telefon stacjonarny) czy świetlicę wiejską Kuźnię. Słabe strony to m. in. brak kanalizacji, szpecące centrum wsi, zły stan dróg gminnych (nawierzchnię asfaltową miała tylko jedna droga gminna, ul. Klasztorna), utrudniony dostęp do internetu i chyba najistotniejsza, przebieg drogi krajowej nr 46 środkiem miejscowości.
Od tego czasu wiele się zmieniło, mamy kanalizację, sporo dróg o dobrej nawierzchni, dwie świetlice, możliwość podłączenia się do szybkiego internetu, nowe przedszkole. Jest to efekt działania wielu osób, m. in. radnych (Jan Grabowski, Jan Karpa, Krzysztof Kleszcz), czy sołtysów (Zdzisław Adamski, Jerzy Bogusz, Jan Grabowski). Jednak największa bolączka naszej wsi, brak obwodnicy, ciągle pozostaje niezałatwiona. Mimo wieloletnich starań mieszkańców, blokad DK 46 organizowanych swego czasu przez Jerzego Bogusza, wielu pism wysyłanych przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” (sprawę prowadził Jan Karpa), wprowadzenia w 2017 r. obwodnicy do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zmiany ekip rządzących państwem ciągle nie widać realnych szans na realizację tej jakże potrzebnej inwestycji.
Ten problem sygnalizują bardzo wyraźnie autorzy nowego Planu odnowy: „Wsi należy przywrócić jej charakter, zgodnie ze społecznym i gospodarczym przeznaczeniem terenu. Wieś, jako dobro wspólne, podlega ochronie prawnej. Przy odwlekaniu realizacji obwodnicy tranzyt pojazdów nadal byłby prowadzony środkiem miejscowości, co jednoznacznie należy kojarzyć ze znaczącą barierą rozwojową i ograniczeniami dla terenów sąsiadujących z drogą krajową, z jednoznacznym procesem postępującej dewastacji istniejącego zagospodarowania i naruszania konstrukcji budynków, również tych ujętych w ewidencji zabytków.”
W dokumencie mowa jest również o rewitalizacji obszaru wzdłuż rzeczki Białki i centrum miejscowości, a także budowie boiska wielofunkcyjnego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym (sporządzenie projektów obu przedsięwzięć zgłosiłem do tegorocznego budżetu). Przy ul. Klasztornej ma powstać atrakcyjny turystycznie teren ogólnodostępny, a ona przystosowana do pełnienia funkcji alei spacerowej i ścieżki rowerowej.
Miejmy nadzieję, że nowy Plan odnowy na lata 2023-2035 będzie wykonany w takim stopniu, w jakim udało się zrealizować plan poprzedni.
Krzysztof Kleszcz
Radny Rady Miejskiej w Ozimku
Składamy serdeczne podziękowania mieszkańcom Grodźca, którzy tak licznie włączyli się w akcję pomocy pogorzelcom!
Caritas Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha w Grodźcu, Jadwiga Wąsik, Franciszka Niedźwiedź, Maria Kujawa, Krzysztof Kleszcz
Zapraszamy na koncert zespołu "Zbrucz" z Tarnopola (Ukraina). Artyści zapezentują się podczas mszy świętej w sobotę 20.01.2024 r., o godz.18:00 kościele parafialnym w Ozimku. Po mszy odbędzie się koncert.
Odwiedza nas 71 gości oraz 0 użytkowników.