Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

  • 1 Przekaż nam 1%

    Jak co roku całość środków z 1% przeznaczana jest na inicjatywy na rzecz wsi i mieszkańców.
    Więcej ...
  • 2 Wizyta Św. Mikołaja

    05.12.2021 na zaproszenie Sołtysa Grodźca, Rady sołeckiej i Stowarzyszenia "Nasz Grodziec" do Świetlicy Wiejskiej „Pawilon” przybył długo wyczekiwany Gość. Święty Mikołaj, bo o nim mowa, zawitał do naszej miejscowości w przeddzień swoich imienin. Swą wizytą sprawił naszym najmłodszym mieszkańcom radość i wręczył słodkie upominki. Jako, że w Grodźcu mieszka wiele grzecznych dzieci, to i słodkości było bez liku!!!
    Więcej ...
  • 3 Rajd w Święto Niepodległości

    11 listopada, w dniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości członkowie grupy „Cyklista” działającej w ramach Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” uczestniczyli w bardzo ciekawym wydarzeniu.
    Więcej ...
  • 4 Konkurs plastyczny

    We wtorek 02.11.2021 w grodzieckiej Kuźni zaprezentowano pokonkursową wystawę prac plastycznych. Konkurs plastyczny pt. „Mój Grodziec w barwach jesieni” został zorganizowany w okresie od 11 do 24 października przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” we współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową w Grodźcu.
    Więcej ...
  • 5 Tenis

    Po dwu latach przerwy spowodowanej pandemią, w sobotę, 23 października br. w sali gimnastycznej PSP w Grodźcu odbyły się zawody sportowe kolejnej VIII edycji Turniej Tenisa Stołowego zorganizowane przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec”.
    Więcej ...

Po polsku, portugalsku i ukraińsku

W ostatnim czasie ukazały się trzy książki, w których znaleźć można interesujące mieszkańców naszej wioski informacje. Każda z nich napisana została w innym języku i powstała w innym kraju. Łączy je jednak tematyka kresowa, we wszystkich pojawiają się znane nazwy miejscowości i nazwiska występujące dziś w Grodźcu.

Dlatego też warto poświęcić im kilka słów. Pierwsza z książek to praca zbiorowa pod red. Marii Kalczyńskiej Kresowianie na Śląsku Opolskim (Opole 2011). Książka jest zbiorem artykułów traktujących, najogólniej rzecz biorąc, o ludziach wysiedlonych z Kresów i zamieszkałych po wojnie na Opolszczyźnie. Całość podzielono na trzy części: Szkice i rozprawy, Wspomnienia i dokumenty oraz Informator kresowy. W dwóch pierwszych częściach znaleźć można artykuły traktujące o nas. Są to artykuły Elżbiety Dworzak, Dzieje obrazu Matki Boskiej Patronki Sybiraków z Grodźca oraz Krzysztofa Kleszcza Gwara kresowa na Śląsku Opolskim i Relacje ekspatriantów z Biłki Szlacheckiej i Biłki Królewskiej. Poza tym jest też artykuł mieszkańca Leśnicy Tomasza Sitnika Z badań nad dziedzictwem kulturowym Kresowiaków, w którym znaleźć można relacje dawnych mieszkańców Biłek Szlacheckiej i Królewskiej. Druga książka została napisana w ? Brazylii (w języku portugalskim), a jej autorem jest Wilson Carlos Rodycz, potomek emigrantów z Biłki Szlacheckiej, Walentego i Katarzyny (z domu Kasperskiej) Rodyczów. Książka nosi tytuł Os imigrantes poloneses da Colônia Lucena ? Itaiópolis ? se um marreco pisar no gelo ele quebra (Porto Alegre 2011). W rozdziale 22.: Em Itaiópolis há gene bilquense ? biłczanie, em Polon?s znaleźć możemy informacje o emigracji biłczan do Brazylii w roku 1895. Podano tam wykaz nazwisk osób, które wyjechały z Biłki do Brazylii, a także trzy zdjęcia: 1. rodziny Rodyczów w Brazylii, 2. rodziny Kasperskich w Biłce Szlacheckiej, 3. kościoła w Biłce Szlacheckiej. Co ciekawe, autor opiera się na artykule drukowanym w grodzieckim Biuletynie Pryzmat (podaje również adres strony internetowej naszej miejscowości). Trzecia i ostatnia książka ukazała się we Lwowie w 2010 r. Jej tytuł w oryginale brzmi ????????? - ?????? ????? ????, co można przetłumaczyć jako Barszczowice - spojrzenie przez wieki. Książka napisana została w języku ukraińskim, a jej autorką jest Jarosława Bojcun (z domu Sohor), mieszkanka Barszczowic. Autorka przejrzała dostępne archiwa ukraińskie i zamieściła w książce wiele interesujących faktów z historii miejscowości sąsiadującej z Biłką Królewską. Niestety, nie ustrzegła się kilku akcentów antypolskich, zapominając, że we Barszczowicach przez wiele lat mieszkali wspólnie i w zgodzie Polacy i Ukraińcy. Autorka zamiast podkreślić zgodne i harmonijne współżycie dwóch narodów, w niektórych momentach skupia się na eksponowaniu różnic i podkreślaniu krzywd, jakich doznali Ukraińcy od ?polskich panów?. Książkę jednak warto przeczytać, choćby po to, by poznać nieznane szerzej fakty z historii Barszcowic.

Krzysztof Kleszcz

Odwiedza nas 60 gości oraz 0 użytkowników.

JOGA - zadbaj o zdrowie w formie relaksu - serdecznie zapraszamy - tel. 784614895