Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

  • 1 Przekaż nam 1%

    Jak co roku całość środków z 1% przeznaczana jest na inicjatywy na rzecz wsi i mieszkańców.
    Więcej ...
  • 2 Wizyta Św. Mikołaja

    05.12.2021 na zaproszenie Sołtysa Grodźca, Rady sołeckiej i Stowarzyszenia "Nasz Grodziec" do Świetlicy Wiejskiej „Pawilon” przybył długo wyczekiwany Gość. Święty Mikołaj, bo o nim mowa, zawitał do naszej miejscowości w przeddzień swoich imienin. Swą wizytą sprawił naszym najmłodszym mieszkańcom radość i wręczył słodkie upominki. Jako, że w Grodźcu mieszka wiele grzecznych dzieci, to i słodkości było bez liku!!!
    Więcej ...
  • 3 Rajd w Święto Niepodległości

    11 listopada, w dniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości członkowie grupy „Cyklista” działającej w ramach Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” uczestniczyli w bardzo ciekawym wydarzeniu.
    Więcej ...
  • 4 Konkurs plastyczny

    We wtorek 02.11.2021 w grodzieckiej Kuźni zaprezentowano pokonkursową wystawę prac plastycznych. Konkurs plastyczny pt. „Mój Grodziec w barwach jesieni” został zorganizowany w okresie od 11 do 24 października przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” we współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową w Grodźcu.
    Więcej ...
  • 5 Tenis

    Po dwu latach przerwy spowodowanej pandemią, w sobotę, 23 października br. w sali gimnastycznej PSP w Grodźcu odbyły się zawody sportowe kolejnej VIII edycji Turniej Tenisa Stołowego zorganizowane przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec”.
    Więcej ...

W sobotę 11.06 odbył się Turniej Tenisa Stołowego. Zawody te już po raz dziewiąty organizowało Stowarzyszenie „Nasz Grodziec”. Jak w przypadku wcześniejszych edycji - w tym razem miłośnicy ping-ponga również nie zawiedli. W Przyjaznej i pełnej sportowej rywalizacji atmosferze uczestnicy walczyli o zwycięstwo.

Czytaj więcej: Turniej Tenisa

Opolskie Spotkania Kresowe.
W pierwszych dniach września Grodziec stał centrum IX Opolskich Spotkań Kresowych, które zgromadziły przede wszystkim osoby związane z Kresami, ale także tych, którzy nie znali historii dawnych wschodnich ziem Rzeczypospolitej, a przywiodła ich jedynie ciekawość.
Tegoroczne spotkania rozpoczęły się w piątek, 2 września, warsztatami kulinarnymi. Głównym celem warsztatów była nauka oraz wymiana doświadczeń związanych z kuchnią kresową. Bohaterami tego dnia były cepeliny – kluski ziemniaczane z twarogowym farszem, jednak nie zabrakło opowieści o pierogach (w często zaskakujących odsłonach), zapiekankach z hryczki (kaszy gryczanej) oraz innych smakowitych potrawach. Stanowisko przy którym zainteresowani, pod okiem Cecylii Soszki oraz wsparciu pań z Parafialnego Zespołu Caritas, tworzyli specjały kulinarne cieszyło się dużym zainteresowaniem. Frekwencja dopisała – do Grodźca licznie przybyli przedstawiciele zaprzyjaźnionych stowarzyszeń pielęgnujących tradycje kresowe: Stowarzyszenie Kresowe Strzelec ze Strzelec Opolskich oraz Stowarzyszenie Odnowy Wsi Piotrówka z Piotrówki . Goście tego dnia zwiedzili Kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha, odwiedzili Kalwarię z Pomnikiem Żołnierzy Sybiraków, złożyli kwiaty pod Pomnikiem Wypędzonych. Licznie zgromadzeni Kresowianie dyskutowali, wspominali ziemię swoich ojców, przy wspólnym stole nie mogło zabraknąć dziarskiego odśpiewania „Sokołów”. Było też nostalgicznie i wzruszająco dzięki Stanisławowi Stadnikowi, który recytował swoje wiersze emanujące miłością i tęsknotą do ziemi ojczystej pozostawionej na Kresach.
Sobotnie spotkania rozpoczęły się warsztatami wokalnymi, podczas których członkinie Zespołu Ludowego „Grodziec”, przy akompaniamencie skrzypiec Stanisława Bojdunika, przekazywały umiejętności młodym adeptkom sztuki śpiewaczej. Było głośno i wesoło. Po warsztatach wokalnych przyszedł czas, gdy świetlica wiejska zamieniła się w scenę teatru pantomimy, gdzie młodzież za pomocą gestów opowiadała historię lwowskich Romea i Julii - Balladę o pannie Franciszce. Po zmaganiach teatralnych przyszedł czas na rękodzieło. W godzinach popołudniowych zainteresowani mogli stworzyć element pająka ze słomy (pająk – ludowa ozdoba wnętrz mieszkalnych wieszana na środku izby) lub namalować obraz przestawiający charakterystyczne dla miast kresowych miejsca, takie jak Ostra Brama w Wilnie, Katedra Ormiańska we Lwowie, zamek w Zbarażu czy twierdza w Kamieńcu Podolskim.
Niedzielne obchody rozpoczęły się od mszy świętej dożynkowej oraz w intencji Kresowian, podczas której zebrani wysłuchali słów księdza proboszcza Zdzisława Banasia o znaczeniu chleba powszedniego. Po mszy kontynuowano uroczystości pod Pomnikiem Wypędzonych, gdzie wśród zgromadzonych obecni byli między innymi Wicestarosta Opolski Leonarda Płoszaj, Sekretarz Gminy Ozimek Barbara Durkalec oraz Radni Rady Powiatu Opolskiego. Symboliczne kwiaty złożyły delegacje Zarządu i Rady Powiatu Opolskiego, Gminy Ozimek, Sołtysa i Rady Sołeckiej oraz Stowarzyszenia „Nasz Grodziec”. Tę uroczystą część spotkań kresowych uświetniły występy wokalne Katarzyny Juruć oraz Amelii Kity, które swymi głosami niejednokrotnie wywołały łzy wzruszenia wśród zgromadzonych. Kolejnym istotnym punktem programu było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Barwne kresy z opowieści dziadków widziane oczyma mojej wyobraźni”. Prezentacja prac, ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród nastąpiło w świetlicy wiejskiej. IX Opolskie Spotkania Kresowe zakończyły się w godzinach popołudniowych Spacerem z Kulturą Kresową. Był to rodzaj gry terenowej, podczas której uczestnicy mogli zapoznać się z efektami sobotnich warsztatów – np. zaśpiewać wspólnie piosenki, przypomnieć sobie, jeszcze do niedawna często używane słowa gwary kresowej, przysiąść na ławeczce pod barwnymi pająkami ze słomek lub rozpoznać w pracach plastycznych znane miasta i twierdze, które kiedyś biły sercem Polski, a dziś znajdują się poza granicami Rzeczypospolitej.
Tegoroczne IX Opolskie Spotkania Kresowe odbyły się pod patronatem i przy wsparciu Starosty Opolskiego Henryka Lakwy oraz Burmistrza Ozimka Mirosława Wieszołka. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym przygotowania i przebieg uroczystości. Przedsięwzięcie było współfinansowane z budżetu Gminy Ozimek w ramach otwartego konkursu ofert w 2022 roku.

Łucja Furman

Obchody dnia 11 Listopada

Tegoroczne 104 obchody odzyskania przez Polskę Niepodległości miały dla mieszkańców Grodźca wyjątkowe znaczenie.

Po pierwsze za naszą wschodnią granicą nadal trwa wojna, a wielu z nas swymi rodzinnymi korzeniami związana jest z terenami dzisiejszej zachodniej Ukrainy, a dawnej Polski.

Polski, która tak jak dzisiaj Ukraina wywalczyła sobie niepodległość.

Z serca życzymy Ukrainie suwerenności, ale również odpowiedzialności za wolność.

Po drugie obchody Narodowego Święta Niepodległości połączone były ze złożeniem Obietnicy Zucha przez członków nowo utworzonej I Próbnej Grodzieckiej Gromady Zuchowej "Orły" im Orląt Lwowskich.

Wszystko rozpoczęło się od uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny.

Podczas mszy obecni byli repezentująca Burmistrza Ozimka Sekretarz Gminy Barbara Durkalec, Sołtys Grodźca Zdzisław Adamski wraz z Radą Sołecką, poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej w Grodźcu jak również reprezentanci Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Tak, wspólnie dziękowaliśmy za wolność i pokój w kraju.

Po mszy ruszyliśmy na cmentarz, gdzie pod pomnikiem Ofiar Wojen z Parafii Grodziec został odśpiewany hymn narodowy następnie nastąpiło złożenie symbolicznych kwiatów.

Wspólną modlitwą zakończyły się uroczystości na cmentarzu by godzinę później upamiętnić Narodowe Święto Niepodległości rajdem rowerowym. Trasa rajdu wiodła przez wioski położone blisko Grodźca (Grodziec, Chobie, Mnichus, Krasiejów, Krzyżowa Dolina, Schodnia, Ozimek, Grodziec). Każdy z uczestników dostał flagę na rower bądź opaskę na ramie. Dystans jaki pokonano to 30 km ale nie kilometry były tu celem lecz wspólne świętowanie niepodległości.

W świetlicy wiejskiej po godzinie 18:00 rozpoczęło „Ognisko Patriotyzmu”- spotkanie dla mieszkańców, które w rzeczywistości było częścią artystyczną tegorocznych obchodów.

Frekwencja dopisała, wśród zebranych były dzieci, ludzie młodzi, nieco starsi oraz ci w bardzo dostojnym wieku. Wielu przybyło całymi rodzinami, by wspólnie świętować niepodległość.

Sala była oświetlona blaskiem świec, panował delikatny półmrok. Wtedy donośny głos druha wezwał obecnych do odśpiewania hymnu państwowego. Wszyscy w szacunku i z godnością odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, po czym harcerze (Kornel Madej oraz Aleksander Furman) przemówili słowami Roty. Po odśpiewaniu hymnu harcerskiego przywitano obecnego wśród zgromadzonych marszałka (w rolę Marszałka Piłsudskiego wcielił się Józef Adamski). Zuchy wspólnie wyrecytowały wiersz „Kto Ty jesteś? Polak mały” . Zgromadzeni wysłuchali występów wokalnych Joanny Halupczok, Mai Molendowskiej oraz Mai Dropały po czym zuchy na rozkaz druha wymaszerowały podążając za blaskiem świec na miejsce złożenia obietnicy. Ostatni indywidualny występ wokalny należał do Amelii Kity, której serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia.

Po solowych występach nadszedł czas na wspólne śpiewanie. Patrząc na zebranych widać było dumę, szacunek jak również radość ze wspólnego przebywania i wzmacniania patriotycznych więzi. A kiedy kończył się powoli przewidziany repertuar na sali nieoczekiwanie rozbrzmiały skrzypce Stanisława Bojdunika i więcej utworów urozmaiciło spotkanie.

Niedługo później wróciły dumne zuchy ze znanym wielu znaczkiem zucha na piersi, co wśród wielu wzmocniło ducha.

Było to wspaniałe przeżycie, widząc jak starsze osoby z ciepłem spoglądały na dzieci i młodzież, dla których ważne są takie wartości jak Bóg Honor i Ojczyzna. To nowa nadzieja na lepsze jutro.

Uroczystość dobiegała końca, ale nie był to koniec atrakcji można było spotkać się z marszałkiem oraz zapoznać się z ekspozycją broni GROT C16 FB-M1 wystawioną na końcu sali pod pieczą pana Jerzego Urbaniaka.

Wspólne świętowanie 11 listopada skończyło się, ale nie dla wszystkich, ponieważ zuchy i harcerze tego dnia miały swoje pierwsze bytowanie, które trwało do ... następnego dnia.

 

Sławomir Supel

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Grodźcu odbyły się pod Patronatem Burmistrza Ozimka Mirosława Wieszołka.

Foto: mgr Adam Kasperski, T. Furman

X Turniej w Kota w Grodźcu

        Po raz dziesiąty grodziecka „Kuźnia” zapełniła się graczami. Tym razem zawodnicy spotkali się by grać w Kota - grę karcianą, w którą grano niegdyś na Kresach. Wraz z ekspatriantami z dawnych wschodnich terenów Rzeczypospolitej gra ta trafiła do Grodźca, gdzie ma wielu zwolenników.

Gra jest tak emocjonująca, że potyczki karciane często trwają do do późnych godzin nocnych. Uczestnicy zwykle umawiają się że ta para, która przegra czyli „dostaje kota” będzie czochrana po głowie jak mierzwi się kotu sierść, będzie musiała zamiauczeć lub wypić mleko jak kot, chłepcząc je z miseczki.

Często Wygrani przypominają przegranym o porażce miałcząc za nimi głośno. Trwa to zwykle do następnej gry…

W Grodźcu gra w kota to już wielopokoleniowa tradycja. W tegorocznym turnieju po emocjonujących rozgrywkach zwyciężyli:

I miejsce:       Mirosław Szatkowski, Henryk Wierny

II miejsce:      Władysław Wierny, Marek Masłowski

III miejsce:     Andrzej Karwa, Wacław Genda

Nad poprawnością przebiegu turnieju czuwała Katarzyna Pastuch, której serdecznie dziękuję za zaangażowanie i fotorelację.

Zadanie zostało współfinansowane ze środków budżetu Gminy Ozimek w ramach otwartego konkursu ofert w 2022 roku

Łucja Furman

 

 

6 grudnia to wyjątkowy dzień w kalendarzu. Tego dnia dzieci z nadzieją wyczekują niezwykłego gościa. W tym magicznym czasie wszystkie grzeczne dzieci nasłuchują dźwięku dzwonków albo wypatrują śladów kopyt reniferów. Najmłodsi mieszkańcy Grodźca mieli dużo szczęścia, gdyż mmogli spotkać długo wyczekiwanego przybysza. Święty Mikołaj odwiedził dzieci, które licznie przybyły na tę okazję do świetlicy wiejskiej.

Święty Mikołaj w dniu swoich imienin ma mnóstwo pracy, dzieci wybaczyły mu więc lekkie spóźnienie. Na szczęście zadzwonił wcześniej do pani Iwony, która na co dzień pracuje w grodzieckiej filii biblioteki i uprzedził o lekkich kłopotach z „pojazdem”. W rozmowie wspominał coś o saniach i reniferach... niestety pani Iwona zupełnie go nie rozumiała. Na szczęście dzieci dobrze znają Świętego. Wyjaśniły, że „Święty” to nie nazwisko pana Mikołaja, a renifery to nie konie mechaniczne lecz prawdziwe renifery obdarzone magiczną mocą.

Kiedy w oddali słychać było dźwięk dzwonków, dzieci wiedziały, że Mikołajowi udało się dotrzeć do Grodźca. Radośnie przywitały gościa i z zadowoleniem odbierały z jego rąk prezenty. Czasem recytowały wierszyki, a czasem obiecywały, że za rok będą lepiej przygotowane. Zwykle zapewniały Mikołaja, że były grzeczne... choć zdarzyły się śmiałkowie, którzy przyznali się Mikołajowi do mniej grzecznych zachowań... Święty jednak doceniając szczerość obdarował wszystkie dzieci pakunkami. Prawdziwie gwiazdkowy nastrój zapanował jednak, gdy Hania zaśpiewała dla nas piękną, nostalgiczną kolędę.

Mikołaju. Bardzo miło było Cię gościć w Grodźcu, do zobaczenia za rok!

Organizatorzy s składają szczególne podziękowania Iwonie Chętnickiej za to, że dzielnie przekazała zebranym dzieciom wiadomość od Świętego Mikołaja, Hannie Adamiec za piękny występ i Krzysztofowi Adamcowi za … nieocenioną pomoc.

 

W sobotę i niedzielę 03-04.12.2022 r. w Grodźcu gościliśmy działaczy i zespoły z Domu Polskiego z Baru, miasta położonego na Podolu, w obwodzie winnickim. Bar, który dziś leżu na Ukrainie, kiedyś był częścią Rzeczypospolitej. Dom Polski w Barze pełni funkcję prężnie działającego Centrum Kultury Polskiej na Podolu.

W sobotę Stowarzyszenie „Nasz Grodziec”, Fundacja „Wieś Kresowa” oraz Opolscy Genealodzy zaprosili na spotkanie, na którym można było dowiedzieć się od czego rozpocząć badania genealogiczne oraz z jakich źródeł warto czerpać wiedzę o swoich przodkach. Wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie podzieliła się dr Agnieszka Misiurskiej. Zebrani przed i po prezentacji mieli wyjątkową okazję by obejrzeć występ gości z Baru- chóru młodzieżowego, duetu wokalnego oraz posłuchać gry na skrzypcach.

Zarówno chór młodzieżowy jak duet wokalny zaprezentował swoje umiejętności również w niedzielę podczas mszy świętej w kościele parafialnym w Grodźcu.

 

JOGA - zadbaj o zdrowie w formie relaksu - serdecznie zapraszamy - tel. 784614895