Pierwszego dnia maja 1994 roku w Grodźcu miała miejsce uroczystość koronacji obrazu Matki Boskiej Biłecko-Grodzieckiej. Wydarzenie to poprzedzały długie przygotowania. Sam obraz poddano renowacji, na czas której reprezentowała go stworzona w tym celu kopia. Wybudowano też okazały ołtarz.
W dniu koronacji do Grodźca przybyło około dziesięć tysięcy wiernych z kraju i z zagranicy. Uroczystości rozpoczęła procesja, podczas której obraz Matki Boskiej niosły panie w strojach kresowych oraz śląskich. Mszy świętej przewodniczył oraz dokonał aktu koronacji prymas Polski, ks. kard. Józef Glemp. Uroczystości zakończyły się nabożeństwem majowym odprawionym na ołtarzu koronacyjnym oraz procesyjnym przeniesieniem koronowanego obrazu do kościoła i mszą świętą za dobrodziejów koronacji.
1 maja 2024 roku, w Grodźcu świętowaliśmy jubileusz 30.lecia koronacji grodzieckiego obrazu. Jubileusz rozpoczął się od nabożeństwa majowego przy ołtarzu koronacyjnym, który znajduje się obecnie na Kalwarii, następnie odprawiono uroczystą mszę świętą, której przewodniczył ks. biskup Rudolf Pierskała. Przed mszą świętą zgromadzeni mogli otrzymać opracowaną przez Krzysztofa Kleszcza i wydaną przez Fundację „Wieś Kresowa” broszurę, przypominającą przebieg uroczystości sprzed trzydziestu laty, a także zaprezentować historię obrazu i sylwetki osób zaangażowanych w jego przybycie z Kresów Wschodnich na Śląsk Opolski. Warto wspomnieć, że z okazji rocznicy koronacji, w tygodniu poprzedzającym jubileusz, do parafian trafiła opracowana przez Adama Kasperskiego pamiątkowa ulotka informacyjna. W dniu jubileuszu, w kościele zgromadzeni mogli zapoznać się też z wystawą opowiadającą o życiu i dziele księdza biskupia Wincentego Urbana, dzięki któremu obraz Matki Boskiej oraz wyposażenie kościoła w Biłce Szlacheckiej zostały wywiezienia z terenów, które w myśl postanowień międzynarodowych konferencji pokojowych miały być zajęte przez Związek Radziecki.
Po południu Stowarzyszenie Nasz Grodziec oraz Fundacja Wieś Kresowa zaprosiły do Kuźni, na wystawę multimedialną z okazji Trzydziestolecia Koronacji obrazu Matki Boskiej Biłecko-Grodzieckiej. Wystawa składała się z dwóch niezależnych prezentacji video. Widzowie mogli przypomnieć sobie lub zapoznać się z wydarzeniami, jakie miały miejsce w Grodźcu przed trzydziestoma laty. Prezentacje były kolażem fotografii, filmów i pamiątek z dnia koronacji obrazu. Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem i przyczyniła się do przywołania wielu wspomnień i wzruszeń. Autorami materiałów filmowych i fotograficznych prezentowanych na wystawie byli Marian Sawicki, Jerzy Stemplewski. Materiały do wystawy udostępnione były dzięki uprzejmości Adama Kasperskiego, Krzysztofa Kleszcza oraz Magdaleny Panitz. Wystawę multimedialnie opracowała Łucja Furman.
Nabożeństwo majowe i uroczysta msza święta jubileuszowa:
Wystawa multimedialna z okazji Trzydziestolecia Koronacji obrazu Matki Boskiej Biłecko-Grodzieckiej:
Relacja wkródce
Relacja wkrótce
Relacja Wkrótce
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Grodźcu rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. proboszcz Zdzisław Banaś. Po mszy mieszkańcy i goście, spotkali się przy pomniku upamiętniającym ofiary wojen. Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego i wspólnej modlitwie głos zabrał Burmistrz Ozimka Mirosław Wieszołek, który mówił o znaczeniu niepodległości dla życia narodu. Kilka słów do zebranych przekazał również sołtys Krzysztof Adamiec, który cytując wiersz Władysława Broniewskiego mówił o poświęceniu tych, którzy walczyli o niepodległość Polski, ale też o potrzebie czujności i gotowości, by niepodległości bronić. Następnie symboliczne kwiaty złożyłi: Burmistrz Ozimka Mirosław Wieszołek, Radny Rady Powiatu Opolskiego Antoni Gryc, Radny Rady Miejskiej w Ozimku Mariusz Górski, Sołtys wsi Grodziec Krzysztof Adamiec wraz z przedstawicielami rady sołeckiej oraz przedstawiciele Stowarzyszenia „Nasz Grodziec”, Fundacji "Wieś Kresowa", poczet sztandarowy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Mikołaja Kopernika w Grodźcu oraz zuchenki i zuchy z grodzieckiej gromady Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.
We wczesnych godzinkach popołudniowych, pod Kuźnią, tradycyjnie, zebrała się grupa uczestników Marszu Niepodległości im. Jerzego Bogusza. Mimo chłodu frekwencja dopisała, na starcie pojawiło się 85 uczestników, z których spora część brała udział w rywalizacji sportowej nordic walking. Po wyjaśnieniu zasad rywalizacji i instruktażu, który przeprowadziła sędzia główna zawodów Magdalena Maziarska, sygnał do rozpoczęcia marszu dał marszałek Józef Piłsudski, w którego rolę wcielił się Józef Adamski. Trasa marszu, przygotowana przez Tomasza Furmana, liczyła około sześciu kilometrów i wiodła w dużej mierze drogami leśnymi. Sędziami pomocniczymi zawodów byli: Zdzisław, Adamski, Jan Kałamarz i Ryszard Olearczyk, we wskazywaniu kierunku marszu uczestnikom pomagali na trasie również: Aleksander Furman, Julia Klejdysz, Szymon Koj oraz Wojciech Supel. Zawody odbywały się w trzech kategoriach: kobiet, mężczyzn oraz dzieci.
W Kategorii kobiet zwyciężyła Celina Nieświec przed Dominiką Duszewską i Elżbietą Dropałą.
Rywalizację mężczyzn wygrał Krzysztof Wilczek, kolejne miejsca zajęli Andrzej Włoch i Rafał Nieświec.
Sportowe zmagania dzieci wygrał Michał Klysek, przed Benjaminem Buczkiem i Joanną Halupczok.
Uhonorowano również najstarszego (Irena Wierna) i najmłodszego (Natalia Adamska) zawodnika.
Dyplomy i nagrody wręczali zwycięzcom, w pięknych okolicznościach Zatoki Bajka, sędzia główna marszu, Magdalena Maziarska oraz przedstawiciele organizatorów imprezy, prezes Stowarzyszenia „Nasz Grodziec”, Łucja Furman i prezes Fundacji „Wieś Kresowa”, Krzysztof Kleszcz.
Na zakończenie dnia, odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Krótki program artystyczny zaprezentowały zuchenki zuchy z grodzieckiej gromady ZHR. Wystąpili: Szymon Koj oraz Witold Soszka, którzy recytowali „ Rotę” Marii Konopnickiej, Joanna Halupczok śpiewająca piosenkę "Tu wszędzie jest moja ojczyzna” Ewy Zawadzkiej oraz Maja Molendowska i Nikola Pędzio w utworze ”Mury” Jacka Kaczmarskiego. Wystąpiła także solistka Hanna Adamiec, która wykonała piosenkę Grzegorza Tomczaka „Ja to mam szczęście”.
Organizatorzy składają podziękowania: Korneliuszowi Madejowi i Joannie Halupczok, którzy pełnili wartę przy Pomniku Ofiar Wojen z parafii Grodziec, oraz wszystkim, którzy pomogli w organizacji wydarzeń oraz wzięli udział w Narodowym Święcie Niepodległości w Grodźcu. Dziękujemy Kołu Gospodyń Wiejskich „Mamy i My” z Grodźca za silną sportową reprezentację. Szczególne podziękowania dla licznie biorących udział w marszu słuchaczy Szkoły Dorosłego Człowieka. Serdeczne podziękowania organizatorzy kierują również dla partnerów wydarzenia, sołtysa Grodźca Krzysztofa Adamca za niezawodne wsparcie techniczne, pomoc i zapewnienie nagłośnienia oraz Zatoki Bajka, za wyrozumiałość, elastyczność i dbanie o najdrobniejsze szczegóły.
Szczególne podziękowania kierujemy do Burmistrza Ozimka Mirosława Wieszołka, oraz do dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ozimku Arkadiusza Banika którzy wsparli organizacje marszu i wydarzeń sportowych sportowych.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Grodźcu obyły się pod patronatem Burmistrza Ozimka Mirosława Wieszołka.
Strona 1 z 2