Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 Przekaż nam 1%

  Jak co roku całość środków z 1% przeznaczana jest na inicjatywy na rzecz wsi i mieszkańców.
  Więcej ...
 • 2 Wizyta Św. Mikołaja

  05.12.2021 na zaproszenie Sołtysa Grodźca, Rady sołeckiej i Stowarzyszenia "Nasz Grodziec" do Świetlicy Wiejskiej „Pawilon” przybył długo wyczekiwany Gość. Święty Mikołaj, bo o nim mowa, zawitał do naszej miejscowości w przeddzień swoich imienin. Swą wizytą sprawił naszym najmłodszym mieszkańcom radość i wręczył słodkie upominki. Jako, że w Grodźcu mieszka wiele grzecznych dzieci, to i słodkości było bez liku!!!
  Więcej ...
 • 3 Rajd w Święto Niepodległości

  11 listopada, w dniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości członkowie grupy „Cyklista” działającej w ramach Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” uczestniczyli w bardzo ciekawym wydarzeniu.
  Więcej ...
 • 4 Konkurs plastyczny

  We wtorek 02.11.2021 w grodzieckiej Kuźni zaprezentowano pokonkursową wystawę prac plastycznych. Konkurs plastyczny pt. „Mój Grodziec w barwach jesieni” został zorganizowany w okresie od 11 do 24 października przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” we współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową w Grodźcu.
  Więcej ...
 • 5 Tenis

  Po dwu latach przerwy spowodowanej pandemią, w sobotę, 23 października br. w sali gimnastycznej PSP w Grodźcu odbyły się zawody sportowe kolejnej VIII edycji Turniej Tenisa Stołowego zorganizowane przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec”.
  Więcej ...

Pierwszego dnia maja 1994 roku w Grodźcu miała miejsce uroczystość koronacji obrazu Matki Boskiej Biłecko-Grodzieckiej. Wydarzenie to poprzedzały długie przygotowania. Sam obraz poddano renowacji, na czas której reprezentowała go stworzona w tym celu kopia. Wybudowano też okazały ołtarz.

W dniu koronacji do Grodźca przybyło około dziesięć tysięcy wiernych z kraju i z zagranicy. Uroczystości rozpoczęła procesja, podczas której obraz Matki Boskiej niosły panie w strojach kresowych oraz śląskich. Mszy świętej przewodniczył oraz dokonał aktu koronacji prymas Polski, ks. kard. Józef Glemp. Uroczystości zakończyły się nabożeństwem majowym odprawionym na ołtarzu koronacyjnym oraz procesyjnym przeniesieniem koronowanego obrazu do kościoła i mszą świętą za dobrodziejów koronacji.

1 maja 2024 roku, w Grodźcu świętowaliśmy jubileusz 30.lecia koronacji grodzieckiego obrazu. Jubileusz rozpoczął się od nabożeństwa majowego przy ołtarzu koronacyjnym, który znajduje się obecnie na Kalwarii, następnie odprawiono uroczystą mszę świętą, której przewodniczył ks. biskup Rudolf Pierskała. Przed mszą świętą zgromadzeni mogli otrzymać opracowaną przez Krzysztofa Kleszcza i wydaną przez Fundację „Wieś Kresowa” broszurę, przypominającą przebieg uroczystości sprzed trzydziestu laty, a także zaprezentować historię obrazu i sylwetki osób zaangażowanych w jego przybycie z Kresów Wschodnich na Śląsk Opolski. Warto wspomnieć, że z okazji rocznicy koronacji, w tygodniu poprzedzającym jubileusz, do parafian trafiła opracowana przez Adama Kasperskiego pamiątkowa ulotka informacyjna. W dniu jubileuszu, w kościele zgromadzeni mogli zapoznać się też z wystawą opowiadającą o życiu i dziele księdza biskupia Wincentego Urbana, dzięki któremu obraz Matki Boskiej oraz wyposażenie kościoła w Biłce Szlacheckiej zostały wywiezienia z terenów, które w myśl postanowień międzynarodowych konferencji pokojowych miały być zajęte przez Związek Radziecki.

Po południu Stowarzyszenie Nasz Grodziec oraz Fundacja Wieś Kresowa zaprosiły do Kuźni, na wystawę multimedialną z okazji Trzydziestolecia Koronacji obrazu Matki Boskiej Biłecko-Grodzieckiej. Wystawa składała się z dwóch niezależnych prezentacji video. Widzowie mogli przypomnieć sobie lub zapoznać się z wydarzeniami, jakie miały miejsce w Grodźcu przed trzydziestoma laty. Prezentacje były kolażem fotografii, filmów i pamiątek z dnia koronacji obrazu. Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem i przyczyniła się do przywołania wielu wspomnień i wzruszeń. Autorami materiałów filmowych i fotograficznych prezentowanych na wystawie byli Marian Sawicki, Jerzy Stemplewski. Materiały do wystawy udostępnione były dzięki uprzejmości Adama Kasperskiego, Krzysztofa Kleszcza oraz Magdaleny Panitz.  Wystawę multimedialnie opracowała Łucja Furman.

Nabożeństwo majowe i uroczysta msza święta jubileuszowa:

 

Wystawa multimedialna z okazji Trzydziestolecia Koronacji obrazu Matki Boskiej Biłecko-Grodzieckiej:

 

 

JOGA - zadbaj o zdrowie w formie relaksu - serdecznie zapraszamy - tel. 784614895